Connect with us

Fixtures

AFCON 2021 full draw, venues, time and Date, Nigeria Face Though Test

Published

on

The Confederation of African Football on Tuesday released the draw for the Africa Cup of Nations, Cameroon 2021 which will take place from January 9 to February 6, 2022.

52 countries took part in the qualifiers for the Africa Cup of Nations with only 24 places available

The 24 qualified teams were divided into four groups.

Venues
Five main cities were selected as hosts of the tournament, namely Douala and its Japoma Stadium, Yaoundé and its Ahmadou Ahidjo and Olembé Stadiums, Bafoussam and its Kouekong Stadium, Garoua and its Roumdjié-Adja Stadium and finally the Limbe-Buea venue which houses the Limbe Omnisport Stadium.

Group A

(Olembe Stadium, Yaounde, unless noted)

Jan 9: Cameroon v Burkina Faso, 1600; Ethiopia v Cape Verde, 1900

Jan 13: Cameroon v Ethiopia, 1600; C. Verde v B. Faso, 1900

Jan 17: C. Verde v Cameroon; B. Faso v Ethiopia, Bafoussam; both 1600

Group B

(Kouekong Stadium, Bafoussam, unless noted)

Jan 10: Senegal v Zimbabwe, 1300; Guinea v Malawi, 1600

Jan 14: Senegal v Guinea, 1300; Malawi v Zimbabwe, 1600

Jan 18: Malawi v Senegal; Zimbabwe v Guinea, Yaounde (Ahmadou Ahidjo); both 1600

Group C

(Ahmadou Ahidjo Stadium, Yaounde, unless noted)

Jan 10: Morocco v Ghana, 1600; Comoros v Gabon, 1900

Jan 14: Morocco v Comoros, 1600; Gabon v Ghana, 1900

Jan 18: Gabon v Morocco; Ghana v Comoros, Garoua; both 1900

Group D

(Roumde Adjia Stadium, Garoua, unless noted)

Jan 11: Nigeria v Egypt, 1600; Sudan v Guinea-Bissau, 1900

Jan 15: Nigeria v Sudan, 1600; Egypt v G. Bissau, 1900

Jan 19: G. Bissau v Nigeria; Egypt v Sudan, Yaounde (Ahmadou Ahidjo); both 1900

Group E

Jan 16: I. Coast v S. Leone, 1600; Algeria v E. Guinea, 1900

Jan 20: I. Coast v Algeria; S.Leone v E. Guinea, Limbe; both 1600

Group F

(Limbe Stadium unless noted)

Jan 12: Tunisia v Mali, 1300; Mauritania v Gambia, 1700

Jan 16: Gambia v Mali, 1300; Tunisia v Mauritania, 1600

Jan 20: Gambia v Tunisia; Mali v Mauritania, Douala; both 1900

Round of 16

Jan 23: (1) 2A v 2C, Limbe, 1600; (2) 1D v 3B/E/F, Garoua, 1900

Jan 24: (4) 2B v 2F, Bafoussam, 1600; (3) 1A v 3C/D/E, Yaounde (Olembe), 1900

Jan 25: (5) 1B v 3A/C/D, Bafoussam, 1600; (6) 1C v 3A/B/F, Yaounde (Ahmadou Ahidjo), 1900

Jan 26: (7) 1E v 2D, Douala, 1600; (8) 1F v 2E, Limbe, 1900

Quarter-finals

Jan 30: (C) Winners 7 v 6, Yaounde (Olembe), 1600; (D) winners 5 v 8, Douala, 1900

Semi-finals

Feb 2: Winners A v winners D, Douala, 1900

Feb 3: Winners B v C, Yaounde (Olembe), 1900

Third place play-off

Feb 6: Losing semi-finalists, Yaounde (Ahmadou Ahidjo), 1600

Final

Feb 6: Winning semi-finalists, Yaounde (Olembe), 1900

Click to comment

Leave a Reply

Trending

%d bloggers like this: